• مقالات
  • /
  • کاربرد پمپ آب در صنایع و مصارف خانگی

امروزه به علت بلند مرتبه شدن خانه ها آبرسانی به طبقات بالا به دلیل افت فشار امری بسیار سخت و دشوار شده است. به همین دلیل در بیشتر ساختمان ها از پمپ آب خانگی برای جبران این افت فشار استفاده می شود.

علت استفاده از پمپ های آب خانگی

برج ها و مجتمع های مسکونی به دلیل دور بودن واحدهای طبقات بالا از فشار آب بسیار کمی برخوردار هستند. این افت فشار معمولا در محل هایی که نیاز به فشار بیشتر آب است مانند حمام بیشتر احساس می شود.

در این مواقع استفاده از پمپ آب خانگی با قدرت مناسب امری بسیار ضروری می باشد. این پمپ ها نیروی برق را به انرژی تبدیل و با حرکت موتور پمپ باعث افزایش فشار آب می شوند.

پمپ آب خانگی دارای این موارد کاربرد است.

  • افزایش فشار آب در ساختمان های بلند
  • افزایش فشار آب در ساختمان هایی با تعداد واحدهای مسکونی زیاد
  • بالا بردن فشار آب در منازل ویلایی که دارای متراژ زیاد هستند.
  • پر کردن و یا خالی نمودن استخر و یا جکوزی
  • در صورت وقوع سیل آبگیری از این مناطق نیز بر عهده پمپ های خانگی می باشد.
  • در امور ساخت و ساز نیز می توان از این دستگاه استفاده نمود.

 

نکات مهم در انتخاب پمپ آب خانگی

در هنگام خرید پمپ آب خانگی توجه به چند نکته مهم بسیار ضروری می باشد. توجه به این نکات باعث افزایش بهره وری شما از پمپ آب خریداری شده می شود.

توجه به تعداد طبقاتی که ساختمان مورد نظر دارد.

در صورت چند واحده بودن هر طبقه توجه به این تعداد واحدها نیز بسیار ضروری می باشد.

  • مقدار متراژ هر واحد مسکونی
  • توجه به میزان مصرف هر واحد

وجود شیرهای آب در هر واحد نیز باید مورد توجه قرار گیرد.

 سه نکته کلیدی هنگام انتخاب پمپ آب

از جمله نکات کلیدی که هنگام خرید هر پمپ باید به آن توجه نمایید ظرفیت تخلیه پمپ می باشد. این مورد همان قدرت اصلی موتور پمپ آب خانگی می باشد. این قدرت با مقیاس سرعت جریان آب سنجیده می شود.

نکته دوم نیروی مکش پمپ آب می باشد. این مقدار با توجه به ارتفاع ساختمان بسیار مهم می باشد. و نیروی بالا برنده پمپ نکته سوم در هنگام خرید پمپ آب خانگی می باشد. معمولا پمپ آب خانگی از پمپ های کشاورزی دارای ظرفیت بالابری کمتری هستند.

کدام نوع پمپ آب خانگی بیشتر برای ساختمان ها استفاده می شود

پمپ های سانتریفیوژ بیشتر برای مصارف کشاورزی مورد مصرف قرار می گیرند. اما نوع کوچکتر و کم قدرت تر آن ها برای مصارف خانگی کاملا مناسب هستند.

پمپ های محیطی نیز آب های کم را تا ارتفاع زیاد پمپ می کنند. این نوع بیشتر آب را با هوا مخلوط و پمپ می کنند.

پمپ های بشقابی نوع کم صداتر پمپ های سانتریفیوژ هستند.

پمپ های جتی نیروی بیشتری برای پمپاژ آب داشته و ارتفاع آب پمپ شده توسط آن ها نیز بیشتر است.

پمپ خودمکش نیز بیشتر برای تخلیه استخر مورد استفاده واقع می شوند. این نوع به علت دارا بودن سوپاپ سر خود به سادگی توانایی انجام این امر را دارا می باشند.

بوستر پمپ خانگی در این نوع چند پمپ را به صورت موازی به یکدیگر اتصال داده و از قدرت آن ها برای افزایش فشار آب استفاده می کنند. در صورت کم بودن مقدار مصرف نیز پمپ ها خود خاموش شده و از مدار مصرف خارج می شوند.

این نوع بوستر پمپ آب خانگی برای ساختمان های بلند با تعداد طبقات زیاد بسیار مناسب هستند. از بزرگترین مزایای این نوع هزینه نگهداری و سرویسهای دوره ای کم و مصرف انرژی کم می باشد.