موتور برق چیست؟

موتور برق ماشینی الکتریکی است که باعث تبدیل انرژی مکانیکی به انرژی الکتریکی می شود. موتورها و ژنراتورها در اکثر موارد ویژگی های مشترکی دارند. اکثر موتورهای برق به وسیله تعامل بین جریان های پیچشی، میدان الکتریکی و میدان مغناطیسی اقدام به تولید نیرو می کنند.

کاربرد موتور برق چیست؟

حال که با تعریف موتورهای برق آشنا شدید، نوبت به بیان کاربرد آن می رسد. موتورهای برق در مراکز صنعتی، هتل ها، بیمارستان ها، منازل و … برای تامین انرژی در موارد ضروری مورد استفاده قرار می گیرد. این مولدها از نظر کاربرد به 4 دسته زیر تقسیم بندی می شود:

موتورهای برق خانگی:

این نوع موتور  برای تامین انرژی مورد نیاز برای منازل همچون یخچال ها به کار برده می شود.

موتور برق های کیفی:

کاربرد موتورهای برقی معمولا در کمپین ها و مسافرت ها مشخص می شود. این موتورها کمترین آلاینده را تولید کرده و با محیط زیست سازگار می باشند.

موتورهای برق ثابت:

این نوع همان طور که از نامش مشخص است، ثابت بوده و تنها در یک محل نصب شده و باعث تامین برق یک مجموعه می گردد. این موتور برق ها قیمت بیشتر و توان بالاتری دارد.

موتورهای برق صنعتی:

این نوع موتور صنعتی برای تامین برق مراکز صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد. این موتور ها قدرت بالاتری نسبت به موتور برق خانگی دارند.

انواع موتور برق چیست؟

کسب اطلاعات در مورد موتور برق و نوع سوخت مصرفی آن، اهمیت بسیاری دارد. نوع سوخت از جمله مواردی است که که باعث دسته بندی این موتور به دسته های مختلفی می شود. در ادامه انواع موتورهای برق را به همراه نوع سوخت مصرفی به شما توضیح خواهیم داد. موتورهای برق از نظر نوع سوخت مصرفی به گونه های مختلفی طراحی می شود که عبارت است از:

موتورهای برق گازسوز

ساختار و مکانیزم موتورهای برق به گونه ای است که کمترین آلودگی را تولید کرده و پایین ترین مصرف را دارد. این نوع ژنراتورها در مقایسه با نوع بنزینی دارای هزینه پایین تری است. همچنین این ژنراتور بسیار پرخطر می باشند. علاوه بر آن از انرژی گاز استفاده کرده و به صورت طولانی مدت می تواند کارکرد داشته باشد.

موتورهای برق بنزینی

موتور بنزینی یکی از پرمصرف ترین موتورها است. از این ژنراتورها برای مکان هایی که به گاز دسترسی ندارد، مورد استفاده قرار می گیرد. با توجه به این که موتورهای برق بنزینی است، دی اکسید کربن و گازهای اکسید کربن تولید می نمایند. به همین دلیل بهتر است از این ژنراتورها در فضای باز استفاده شود.

موتورهای برق دیزلی

در موتور برق های بنزینی با استفاده از جرقه شمع، اشتعال بدست می آید. ولی در موتورهای دیزلی اشتعال سوخت با هوا در فشار و دمای معین صورت می گیرد. این موتور صدا و حجم بالایی تولید می کند ولی بسیار راندمان بالایی دارد. در نتیجه برای مکان هایی که به نیروی بسیاری نیاز است، از موتورهای دیزلی استفاده می شود.

موتورهای برق سایلنت

تا اینجای مقاله با انواع موتورهای برقی آشنا شدید، ولی نکته ای که در رابطه با این ژنراتورها وجود دارد، سر و صدای بالای این دستگاه می باشد. موتور برق سایلنت یکی از دستگاه های بسیار مدرن و پیشرفته بوده و به صورت بی صدا کار می کند. با خرید این موتور برق می توانید از آن استفاده بهینه ای داشته باشید.

مقایسه انواع موتورهای برق

موتورهای برقی از نظر نوع مصرف انرژی در انواع مختلفی تولید می شود. این ژنراتورها نحوه کار یکسانی دارند ولی قدرت های آن ها با یکدیگر متفاوت است. در نتیجه می توان گفت که این موتور برق برای هر کدام برای مکان های مشخصی مورد استفاده قرار می گیرد.

ساختار موتور برق به چه صورت است؟

این وسیله از نظر اجزاء و ساختار به انواع زیر تقسیم بندی می شود:

موتور: اصلی ترین اجزای ژنراتورها را موتور برق تشکیل داده اند. این قطعه انرژی مکانیکی را به انرژی برق تبدیل می کند. در نتیجه توان و قدرت آن یکی از ملاک های خرید این دستگاه می باشد.

سیستم سوخت: سیستم سوخت در موتورهای هر یک از این دستگاه ها متفاوت است. این دستگاه بر روی دستگاه قرار گرفته و یا به صورت مجزا در کنار آن نصب می شود.

تنظیم کننده ولتاژ: این قطعه وظیفه تنظیم ولتاژ خروجی برق را برعهده دارد.

سیستم روغن کاری: موتور و سایر قطعات ژنراتورها پس از مدتی استفاده مستهلک می شوند. برای جلوگیری از سائیدگی بین قطعات، سیستم روغن کاری کاربرد دارد.

موتور برق مناسب برای باغ

موتورهای برق در باغات به دو صورت مورد استفاده قرار می گیرد که به شرح زیر است:

دسته اول برای تامین برق شهری کاربرد دارد که از جمله آن می توان به تامین برق باغ و وسایل خانگی اشاره کرد.

دسته دوم شامل وسایل و لوازم صنعتی است. این وسایل شامل پرژکتورها و روشنایی های بزرگ، پمپاژ سیستم آبیاری و موتورهای پمپ آب می شود.